Słoń sumatrzański – zagrożony wyginięciem gatunek z wyspy Sumatra

0

Indonezja jest ogromnym krajem, złożonym w całości z wysp. Nic więc dziwnego, że na wielu z nich można spotkać zwierzęta lub rośliny, których nie ujrzymy nigdzie indziej na świecie. Przykładem może być chociażby słynny waran z Komodo, który jest największą jaszczurką świata, czy Bukietnica Arnolda, charakterystyczny kwiat wydający z siebie nieprzyjemny odór. Jednym z takich wyjątkowych gatunków jest słoń sumatrzański, występujący na wyspie Sumatra.

Charakterystyka słonia sumatrzańskiego

Domem dla tego słonia jest, jak sama nazwa może wskazywać, Sumatra. Słoń sumatrzański jest największym ssakiem występującym na tej wyspie i spotkać go można głównie w jej bujnych lasach. Może osiągać nawet niemal trzy metry wzrostu i ważyć 5 ton. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do widoku afrykańskich słoni, zapewne od razu zauważy pewne różnice w stosunku do ich indonezyjskiej odmiany. Słonie sumatrzańskie są bowiem niemal całkowicie łyse, z małymi, okrągłymi uszami. Co ciekawe, wszystkie słonie mają kły, ale słonice – już niekoniecznie.

Liczebność słoni sumatrzańskich

Niestety, obecnie słonie sumatrzańskie są zagrożone wyginięciem. Szacuje się, że pozostało ich jedynie pomiędzy 2400 a 2800, a jeśli nie zostaną podjęte stanowcze kroki, za 30 lat może nie być ich już wcale. Wiąże się to głównie z tym, że zmniejsza się ilość lasów deszczowych na Sumatrze, a więc tym samym słonie mają mniejszą przestrzeń życiową. Ludzie karczują lasy, aby budować infrastrukturę turystyczną, domy czy też plantacje oleju palmowego. Słonie, jako największe w tym środowisku ssaki, nie mają wiele zagrożeń naturalnych, więc gdyby nie obecność człowieka, ten problem by nie powstał.

Nawyki społeczne słoni

Powszechnie słonie uważa się za bardzo inteligentne i aktywne społecznie zwierzęta. Nie inaczej jet ze słonia sumatrzańskimi. W ich przypadku słonice na ogół zbierają się w grupy i podróżują wspólnie, podczas gdy słonie żyją w samotności. Żeby ich populacja rosła, niezbędny jest duży obszar leśny, a także dostęp do jedzenia i schronienia. Jako ciekawostkę można dodać, że dorosły słoń sumatrzański dziennie konsumuje około 150 kilogramów roślin.

Niestety, coraz więcej gatunków jest zagrożonych wyginięciem, a wiele już wyginęło. W dużej mierze wiąże się to z agresywną ekspansją człowieka, który niszczy przestrzeń życiową zwierząt lub zabija je bezpośrednio (na przykład aby zdobyć ich kły czy skórę). Słoń sumatrzański jest wyjątkowym, ciekawym gatunkiem, którego populacja jeszcze kilkadziesiąt lat temu była znacznie większa. Jeśli nic się nie zmieni, być może za jakiś czas będzie można go oglądać jedynie na zdjęciach. Dla miłośników zwierząt Sumatra jest wobec tego obowiązkowym miejscem podróży.

Dodaj komentarz