Poznańskie atrakcje: Stary Rynek

Poznańskie atrakcje: Stary Rynek

Stary Rynek jest jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Poznania. To miejsce, którego w trakcie wycieczki po stolicy Wielkopolski nie można pominąć. Dlaczego? Bo to właśnie na Starym Rynku można ujrzeć najpiękniejsze zabytki, z których Poznań może być dumny. Na co warto zwrócić szczególną uwagę w tym miejscu?

Stary Rynek w Poznaniu to przede wszystkim wspaniała zabudowa. Dumą tego miejsca jest renesansowy ratusz – cenny zabytek, którego historia sięga początków XIV wieku. Dziś jest on jednym z symboli Poznania, a jego piękne wnętrza do dziś wzbudzają zachwyt. Ponieważ ratusz służy obecnie jako Muzeum Historii Miasta Poznania, każdy gość może zajrzeć do gotyckich piwnic oraz reprezentacyjnych sal, w których przed wiekami poznańscy urzędnicy podejmowali najważniejsze decyzje związane z losami ich miasta.

Kto w czasie wycieczki po Poznaniu trafi na stary Rynek, ten będzie mógł nacieszyć się dodatkowo widokiem wielu pięknych kamienic. Jedną z tych ciekawszych jest kamienica oznaczona numerem 41, w której mieści się Rogalowe Muzeum Poznania. To miejsce przyciąga nie tylko łasuchów, ale i tych, którzy chcą zdobyć wiele ciekawych informacji na temat przysmaku tak mocno związanego z uroczystymi obchodami dnia świętego Marcina. W pobliżu czeka kolejne muzeum, poświęcone instrumentom muzycznym. Innym obiektem, na który warto zwrócić uwagę podczas pobytu na Starym Rynku jest kamienica Pod Daszkiem, w której gościć miał król August II Mocny. Do innych atrakcji, których w czasie spaceru po Starym Rynku nie można pominąć, zalicza się Arsenał z takimi ciekawostkami, jak fotoplastykon oraz Galeria Miejska Arsenał. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po Starym Rynku jest też dawny gmach odwachu, służący dawniej jako areszt oraz siedziba miejskiej policji. Dziś w jego murach czeka na gości wystawa, dzięki której można zdobyć wiele ciekawych informacji na temat Powstania Wielkopolskiego, jego przebiegu oraz osób, dzięki którym zryw ten zakończył się wielkim sukcesem.

A co z pałacami? Przy Starym Rynku dumnie wznosi się pałac Mielżyńskich – klasycystyczna budowla, która wyróżnia się ciekawą attyką ozdobioną herbem. Godnym polecenia obiektem jest też pałac Działyńskich, w którego murach organizowane są dziś ważne spotkania kulturalne. Sama rezydencja służy obecnie jako jeden z oddziałów Biblioteki Kórnickiej PAN. W sąsiednim budynku czeka kolejna atrakcja dla miłośników literatury. Jest nią Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, które powstało w latach 70-tych XX wieku na bazie prywatnych zbiorów pana Ignacego Mosia.

Na Starym Rynku w Poznaniu nie brak też innych ciekawostek. Interesującym obiektem jest tu waga miejska oraz pręgierz, przy którym dawniej wymierzano kary miejscowym przestępcom. Warto też zwrócić uwagę na poznańskie fontanny. Na Starym Rynku znajdują się aż cztery obiekty tego typu. Jedna z nich upamiętnia porwanie Prozerpiny przez władcę podziemi, druga przedstawia Apolla. Neptun oraz Mars również doczekali się upamiętnienia, a fontanny z ich wizerunkami cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów.

Dodaj komentarz