Czy warto wymieniać pieniądze przed wyjazdem za granicę?

Czy warto wymieniać pieniądze przed wyjazdem za granicę?

Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje logicznym rozwiązaniem wydaje się zakup lokalnej waluty, tak by bez problemu płacić za towary i usługi. Skąd jednak wiadomo, ile tej gotówki będzie potrzebne? A może bardziej się opłaca wymiana pieniędzy dopiero na miejscu?

 

Jaka waluta obowiązuje w danym kraju?

To pierwsza rzecz, jaką należy sprawdzić przy planowaniu wydatków. W państwach strefy euro płaci się unijną walutą, pozostałe kraje mają swój własny pieniądz. Czasami euro honorowane jest także w krajach spoza tej strefy, na przykład w Chorwacji albo w Bułgarii, ale tylko w tych miejscach, które są często odwiedzane przez turystów. Rodzaj obowiązującej waluty oraz sposoby płacenia w danym kraju można sprawdzić na przykład na https://okiemturysty.pl/kategoria-porad/macedonia/.

 

Kupować w kantorze czy wymieniać na miejscu?

Jeśli chodzi o popularne waluty, jak euro, dolary czy funty brytyjskie, to bez kłopotu da się je kupić w dowolnym kantorze. Trochę trudniej jest, gdy wybieramy się do kraju takiego jak Turcja, Egipt czy Izrael, bo nawet jeśli są to kraje popularne turystycznie, to w mniejszych polskich miejscowościach może być problem z zakupem takiej waluty lub będzie ona miała bardzo niekorzystny kurs.

 

Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z kantorów internetowych, w których zwykle można kupić dowolną walutę, pozostaje tylko kwestia kursu. Czasami opłaca się wymienić złotówki na euro lub dolary i właśnie takim pieniądzem zapłacić za lokalną walutę w kantorze już na miejscu – będzie to korzystniejsze cenowo niż kilkukrotne przewalutowanie przez krajowe kantory.

 

Brać gotówkę czy wystarczy karta?

Osoby przyzwyczajone do płatności bezgotówkowych również na zagraniczne wycieczki nierzadko zabierają tylko kartę, co jest sporym błędem. Po pierwsze, nie zawsze za granicą da się zapłacić kartą, po drugie, może być to sporo droższe od fizycznego zakupu obcej waluty, po trzecie, po utracie karty zostaje się zupełnie bez pieniędzy, co w obcym kraju jest wyjątkowo nieprzyjemnym doświadczeniem.

 

Warto sprawdzić na przykład na https://okiemturysty.pl/kategoria-porad/tunezja/ jak w danym państwie wyglądają płatności kartą, czy są tam bankomaty oraz ile kosztuje wyciągnięcie z nich gotówki. Ciekawym rozwiązaniem jest założenie karty walutowej, bo wtedy unika się kosztów związanych z przewalutowaniem – wystarczy mieć w swoim banku subkonto w wybranej walucie i zasilić je określoną kwotą.

Dodaj komentarz